Olympic Kids!
Ένα νέο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης στο Ρέθυμνο.
Σκοπός του είναι κάθε παιδί να μπορεί να εκφραστεί, να δημιουργήσει, να νιώσει ελεύθερο μέσα από το παιχνίδι και τις δραστηριότητες.
Ο λογότυπος φέρει τα εξής χαρακτηριστικά: το πουλί (ελευθερία σκέψης και δημιουργίας), το origami (κατασκευή), το πινέλο (η ικανότητα να δημιουργήσει ή να εφεύρει κάτι) και την στέγη (παιχνίδι).
Η τυπογραφία έντονη και πολύχρωμη, δεν είναι σε ευθεία, αλλά σε κυματιστή μορφή ούτως ώστε να αναδειχθεί η έννοια της ευρηματικότητας, της επιδεξιότητας, της παραγωγικότητας και της τέχνης.
Η χρωματική παλέτα εμπνέεται από το χώρο και όχι μόνο. Τα 4 χρώματα (μπλε, πράσινο, κόκκινο, κίτρινο) είναι ζεστά (οικειότητα) και ανήκουν στα βασικά χρώματα, ικανά να δημιουργήσουν και δευτερογενή (ενίσχυση της ευρηματικότητας).
Category: Art & Illustration, Visual identity
Location: Rethymno, Crete